Język:

NOWE PTAKI W MIEŚCIE

Wakacje to czas murali w Legnicy. Kilka tygodni temu na terenie Miejskiego Przedszkola nr 2 przy ulicy Reymonta powstały nowe, ścienne malowidła o łącznej powierzchni kilkuset metrów kwadratowych. Ich autorką jest artystka Dagmara Angier-Sroka ( absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu ), która stworzyła projekt zagospodarowania ścian na terenie i wokół obiektu oraz samodzielnie wykonała malarstwo. Inspirowała się wierszem Juliana Tuwima "Ptasie radio" i taki tytuł miał projekt, w ramach którego została wykonana akcja. Miała ona na celu promocję czytelnictwa w czasach gdy książkę od najmłodszych lat często zastępuje bajka w telewizji lub gra komputerowa lub tablet. A przecież wspólne czytanie to nie tylko rozrywka, ale również zacieśnianie więzi i nauka. Dlatego w czerwcowe i lipcowe popołudnia przedszkolaki z "dwójki", słuchając głośno czytanych bajek, malowały na sztalugach ustawionych na podwórku przedszkolnym bohaterów tuwimowskich wierszy - Dyzia Marzyciela, Dżońcia, Grzesia Kłamczucha i jego cioci, Pana Hilarego, Lokomotywę, czy właśnie skrzydlatych bohaterów leśnej awantury.

- Do przeskalowania na ściany wybrałam "Ptasie radio" bo według mnie jest najbliższa dziecięcemu światu, który prowokuje sytuacje przedszkolnego podwórka. Dużo ruchu, zamieszania, kłótni i awanturek, co chwilę interweniuje "Ptasia policja", czyli opiekunka - żartuje autorka murali. Jej ptasi bohaterowie są ludzcy - wyróżniają ich dziecięce atrybuty - bogata mimika, zamaszyste gesty, ptaki mają rolki itp. Wszystkie są czarno białe.

- Chodziło mi o stworzenie stylistyki różnej od tego co widzimy w telewizji, gdzie często obrazki są przekolorowane, postacie przesadnie ozdobione, nawet kiczowate - tłumaczy Dagmara Angier-Sroka. Jej ptaki są proste, obrazki nieco nawiązują do starej polskiej szkoły ilustracji, ale nade wszystko wyrażają styl malarski autorki. Natomist ściany mają różne kolory i - co przyznaje dyrekcja i pracownicy przedszkola - odnowiły nie do poznania otoczenie. Zamalowanie murów zajęło artystce wiele dni, w tym kilkanaście godzin pracy na podnośniku. Autorka wspomina, że podczas samotnej pracy, poznała prawdziwe ptasie życie tego miejsca gdzie skrzydlaci towarzysze, towarzyszyli jej o każdej porze. Okazało się, że gdy podwórko wyludnia się, rządzą na nim rózne gatunki skrzydlatej fauny.

W ramach projektu odbyły się też warsztaty plastyczne połączone z głośnym czytaniem wierszy, a prace dzieci pokazano na wystawie na przedszkolnym dziedzińcu. Ponieważ część dzieci cały efekt zobaczy dopiero we wrześniu, wówczas ponownie odbędzie się plenerowa akcja czytania wiersza "Ptasie radio" Tuwima. Warto podkreślić, że Fundacja im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim za symboliczną opłatę udostępniła prawo autorskie do utworu "Ptasie radio", dzięki czemu możliwe było zamieszczenie na ścianach całego wiersza.

Projekt "Ptasie radio" zrealizowała Fundacja Sztuka dla Ludzi, a sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Urząd Miasta Legnicy.i fantazję,

tekst: Justyna Teodorczyk

zdjęcia: Bartłomiej Sroka i Dagmara Angier-Sroka

organizator: Fundacja Sztuka dla Ludzi

Oficjalne otwarcie ogrodu przedszkolnego odbyło się 8.09.2014r. Aktorki z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy - Joanna Gonszorek i Katarzyna Kazimierczak - na wesoło dały przedstawienie pt. "Ptasie radio", w które zaangażowały również dzieci. Odnowione ściany ogrodu, rysunki i tekst wiersza nie pozwolą nauczycielkom i dzieciom zapomnieć o literaturze pięknej, ponieważ w naszym przedszkolu od lat prowadzona jest akcja "Cała Polska czyta dzieciom". I ten piękny, wielki mural będzie tego symbolem. Dziękujemy autorce projektu za pomysł i fantazję, a przede wszystkim jego realizację.

                                                                                                 Dzieci, Dyrekcja i pracownicy Przedszkola

 

Poniższe zdjęcia przedstawiają pracę dzieci na wstępie projektu, pracę artystki w kilku fazach, również na podnośniku oraz zdjęcia z otwarcia murali i występów aktorek z Teatru Modrzejewskiej.

Znajdują się również logo Fundacji, Urzędów oraz plakat Projektu.

 

Copyright © 2011 FineCMS.pl - Design & Engine - strony www - TWWW
google5fbeffb7f803e126.html