Język:
Projekt Ogólnopolski Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury

"Mały miś w świecie wielkiej literatury" to ogólnopolski projekt rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami pod patronatem ogólnopolskiego czasopisma"Przedszkolnego ABC"oraz patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, pana Marka Michalaka. 

Jego autorem jest Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej.
 

Wraz z obchodami Dnia Pluszowego Misia 25.11.2016 r. grupa II wraz z grupą IV rozpoczęły realizację w/w projektu. Pani Anna Ignasiewicz razem z dziećmi stworzyła pluszowego misia, którego dzieci nazwały Śmieszek Legnicki. Kolejnym krokiem było wspólne przeczytanie bajki - Pani Arleta Trostowiecka przeczytała naszemu misiowi swój autorski utwór pt.: "Maks w Bajkowej Krainie". Dzieciom bardzo spodobał się pomysł czytania maskotkom :) Po licznych zabawach z nowym przyjacielem nadeszła pora na pożegnanie i wysłanie go w podróż po Polsce. Nasz Śmieszek przejedzie ponad 4 200 km! i odwiedzi przedszkolaków w miejscowości: Zalesie, Blizanów, Mirsk, Radom, Mykanów, Słupsk, następnie wróci na chwilę do Legnicy by odwiedzić przedszkole nr 16 skąd wyruszy w ostatnią podróż do Lublina. Po wysłuchaniu opowieści z dziewięciu przedszkoli wróci do nas by nam wszystko opowiedzieć. :)
 
 

Dlaczego głównym bohaterem projektu jest miś, dodajmy pluszowy?
 

240 misiaczków z całej Polski wyruszyło w niezwykła podróż literacką. Organizator projektu zaplanował dla każdego z nich trasę składającą się z dziesięciu przedszkoli. Każdy pluszak wraz z przedszkolakami u których gości, bawi się, zwiedza przedszkole oraz najbliższą okolicę, ale przede wszystkim słucha bajek, czytanych przez nauczycieli. Miś wyposażony jest w dzienniczek w którym dzieci wpisują tytuł czytanej misiowi bajki, wklejają zdjęcie swojej grupy oraz dedykację na pamiątkę, Odbijają również swoje paluszki umaczane w farbce oraz wpisują samodzielnie lub przy pomocy nauczyciela swoje imiona.
Projekt, oprócz opisanej podróży, zakłada organizację dwóch konkursów: plastycznego dla dzieci oraz literackiego dla nauczycieli.
Przedsięwzięcie spotkał się z ogromnym zainteresowaniem- w ciągu zaledwie dwóch dni zgłosiło się do niego 320 nauczycieli z całej Polski.
Warto podkreślić, iż nauczyciele biorący w nim udział w niezwykle kreatywny sposób podjęli się jego realizacji. Jedna z uczestniczek projektu, pani Ludmiła Fabiszewska, wpadła na pomysł napisania piosenki, która stanie się niejako hymnem projektu i treścią nawiązuje do wartości czytania dzieciom. Skomponowała muzykę do tekstu specjalnie napisanego dla potrzeb projektu przez Agatę Dziechciarczyk – znanej w środowisku nauczycieli przedszkola twórczyni wierszy publikowanych na stronie: "Wierszowanki przedszkolanki".
Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślają, że udział w projekcie przyniesie wiele korzyści dla przedszkolaków, a przede wszystkim zachęci do czytania oraz przyczyni się do kształtowania postawy otwartości na świat i poznawania nowych ludzi.  

 

Copyright © 2011 FineCMS.pl - Design & Engine - strony www - TWWW
google5fbeffb7f803e126.html